מאתר onlife

5 הסופרות המצליחות בישראל, 16.6.11 מאתר onlife

5 הסופרות המצליחות בישראל

הן מתפרנסות מכתיבת ספרים, מוכרות עותקים במאות אלפים, ספריהן מתורגמים לשפות זרות, והן מרצות מבוקשות. איך הצליחו צרויה שלו, נעמי רגן, יעל הדיה, נאוה מקמל-עתיר ויוכי ברנדס להפוך את הכתיבה לעסק משגשג ומרוויח
בשוק הספרים הישראלי קשה מאוד להצליח, ורק יחידי סגולה יכולים באמת להתפרנס מכתיבה. מקורות בכירים בתחום הספרות מעריכים כי רוב הסופרים בארץ מרוויחים בין 6-7 שקלים לכל עותק מספר וסופר מתחיל מרוויח אפילו פחות. פנתיאון הסופרים הישראלי מורכב מארבעה סופרים מובילים: מאיר שלו, א"ב יהושע, עמוס עוז ודויד גרוסמן - ובמקרה שלהם התגמולים יכולים להגיע גם ל-15 שקלים לספר.


  מה אצל הנשים? אלה חמש הסופרות המרוויחות ביותר בישראל:
צרויה שלוצרויה שלו

1. צרויה שלו

 גיל: 52

 מספר ספרים שפרסמה: 7

מספר עותקים: ספריה נחשבים לרבי מכר בארץ ובעולם (תורגמו לכ-20 שפות). בישראל שלו עברה את 100 אלף העותקים, בעוד שבגרמניה ספרה "חיי אהבה" מכר יותר מחצי מיליון עותקים.

 פרטים נוספים:

על כתיבתה: ספריה של שלו עוסקים בעיקר בחיי זוגיות ולרוב מאופיינים בארוטיקה מגוונת ביותר. כמו כן היא משתמשת ביסודות הספרות וההיסטוריה הקדומה על מנת להאיר בעיות עכשוויות. שלו אהודה בקרב המבקרים בארץ ובעולם.
 

כאשת עסקים: פריצתה הגדולה הגיעה עם ספרה "חיי אהבה" שיצא לאור בשנת 1997. הספר תורגם ל-12 שפות, דבר שהקנה לה הצלחה אדירה בחו"ל. על אף שהיא נחשבת לאחת הסופרות הצנועות בתעשייה בכל הקשור לעיבוד ספריה לסרטים והצגות, צרויה שלו גם נחשבת לאחת הסופרות החזקות בתעשייה.

 רם אורן מספר על שלו כי "שלו לוקחת את עצמה מאוד ברצינות וככזו היא מנהלת את המשא ומתן מול הוצאות הספרים בעצמה". אורן מוסיף כי "שלו יודעת על מה להתעקש, היא לא נוהגת לעשות חיים קלים לעורכים שלה, היא יודעת בדיוק מה היא רוצה וקשה לשנות את דעתה".

 מומחה להוצאה לאור אומר ל-Onlife כי "שווה להחזיק אותה בהוצאת ספרים כי כל ספר שלה מיד זוכה להתעניינות גם בארץ וגם בחו"ל".

 עיסוקים נוספים: עריכת ספרים, מרצה מבוקשת בארץ ובחו"ל, מכירת זכויות על "חיי אהבה" ו"תרה". מבחינה כלכלית, ראוי לציין, כי מכירת זכויות יוצרים היא תחום רווחי בפני עצמו. לפי עורך דין אריאל דובינסקי, בעליו של משרד בוטיק המתמחה בדיני קניין רוחני,"המחיר המקובל למכירת זכויות יוצרים להפצה בחו"ל של ספרים הא עשרות אלפי דולרים. כאשר מדובר בסופר מאוד מוכר שכבר זכה להצלחה הסופר יכול להרוויח בין 100-200 אלף דולר ממכירת זכויות יוצרים".

  לגבי מכירת זכויות בארץ לתיאטראות השונים עורך דין דובינסקי משער כי "בהערכה גסה, מדובר בסכום קטן בהרבה של אלפי עד עשרות אלפי שקלים".

נאוה מקמל-עתירנאוה מקמל-עתיר

2. נאוה מקמל-עתיר

 גיל: 47

 מספר ספרים שפרסמה: 22 ספרי ילדים נוער ומבוגרים.

 מספר עותקים: רב המכר "אות מאבשלום" עבר את 100 אלף העותקים. כמו כן רב המכר "הנערה במרפסת ממול" הצליח לעבור את 40 אלף העותקים. יחד עם צרויה שלו היא נחשבת לסופרת הנמכרת ביותר ברשת הספרים "סטימצקי".

 פרטים נוספים:

 על כתיבתה: כתיבתה היא רב גונית - היא נחשבת סופרת ילים ונוע

עוד מנאוה מקמל-עתיר
Blacknet.co.il - בניית אתרים